U nás pro Vás: teplo - horko - relax

Sauny ( kabiny i vestavěné ), infrakabiny...

SAUNY

21. STOLETÍ - nadcházející čas maximálního vypětí každého z nás, čas rostoucí zodpovědnosti i nároků, čas stresu i napětí, daň, kterou jsme už začali platit. Hledáme východiska v přírodě, sportu, józe i droze. Ano, v "droze" - prostředku nejosvědčenějším, jedinečném, nenahraditelném - v sauně. Pravou severskou saunu, tu legální drogu a elixír života, můžete mít i Vy. Sauny od nás, jsou tu pro Vás. Vyzkoušejte je a na celý život se stanete vyznavačem jejich podmaňujících vůní alchymie v prohřátém suchém vzduchu ve spojení s osvěžujícím dotykem průzračné vody. Dosud výsada seveřanů, dnes už i Vaše. Nabízíme Vám několik modelů saun, které lze snadno umístit do každého domu či bytu. Od kvalitní sauny pro běžné nároky až po luxusní modely pro nejnáročnější. Konečně, názory na míru saunovacího komfortu mohou být různé. Jedno však zůstává stejné: radost ze saunování, pocit příjemné čistoty, zdraví a relaxace. Zdá se, že především o tom je saunování. Ale nejen o tom - sauna a saunování mají osobité kouzlo. Je to oáza klidu ve chvílích nejtěžších, rituál pohody, lék nejúčinnější, blahodárný balzám pro tělo i duši. Ano, je to náš rodinný krb a klenot.

CO JE TO SAUNA ? Cizí, ale uklidňující slovo sauna pochází z finštiny. Označuje formu koupele, která je ve Finsku velmi rozšířená již po staletí. Všude na březích nespočetných jezer, řek, na březích zálivů Baltského moře stojí malé domečky ( potírny ), které se označují právě slovem SAUNA. Princip spočívá v tom, že o dřevo se člověk nespálí. Proto se akceptuje jeho použití i při nezvykle vysokých teplotách 60°C až 100°C, které jsou pro saunu tak typické. Přitom vzduch musí být dostatečně suchý, aby se mohl pot, hojně se tvořící na těle při vysoké teplotě, dobře a rychle odpařit. Toto odpařování chladí, a tak zabraňuje, aby se pokožka příliš neohřála. Pokud se toto "chlazení" podpoří politím žhavých kamenů vodou, vytvoří se dodatečné horké podráždění, tzv. parní ráz. Na ohřátí těla navazuje jako druhá část saunového procesu regulované vědomé ochlazení. Plíce se nejrychleji ochladí na čerstvém venkovním vzduchu, tzv. koupel na studeném vzduchu. Pokožku nejlépe ochladí studená voda, někdy sníh. Sauna je tedy střídavá koupel: ohřátí v horkém suchém teple saunové kabiny a ochlazení čerstvým venkovním vzduchem a studenou vodou. Osvěžující část ochlazení je za předpokladu postupného utužování těla neméně důležitá než uklidňující a uvolňující teplo.

EXISTUJÍ SAUNOVÁNÍ PODOBNÉ KOUPELE ? Koupele, které se svými účinky a charakterem podobají sauně, v podstatě neexistují. Přesto se slovo sauna opětovně používá. Existují snahy využít dobré jméno sauny na jiné účely a přitom nenabídnout odpovídající kvalitu. Sauna se zásadně odlišuje od rusko-římské koupele, se kterou se často porovnává a zaměňuje. Ruská koupel, v zemi původu nazývaná "baňa", je parní koupel, která je v důsledku vysoké vlhkosti maximálně 45°C teplá. Římané zase požívali teplovzdušné koupele o teplotě 50°C - 60°C. Jako rusko-římská se označuje kombinace tří místností ( 50°C, 60°C a pára ) s nádobami s teplou a studenou vodou. Jejich používání se celkově stále snižuje. Odborníci to vítají, protože podle nich okamžitá postupnost různých teplotních působení zatěžuje organizmus nesrovnatelně víc než příjemné saunové teplo. Označení "biosauna" pro zařízení s 50°C a vytvořeným magnetickým střídavým polem a zářením je nepřípustné. Potní kabiny pro jednu osobu, která v ní sedí jako v okovech, přičemž hlava vyčnívá, se objevují po staletí. Označit i takováto zařízení slovem sauna s doplňkem např. "domácí" nebo "okrouhlá", je chybou. Vědecké výzkumy dokázaly, že takováto zařízení nesplňují ani podmínky, ani účinky sauny.

LIDÉ PO GENERACE CHODÍ DO SAUNY. Sauna byla svědkem všech radostí a starostí původních finských usedlíků. Ve dnech hašení požárů a žní se v sauně topilo každý večer a její pára uklidňovala svaly, ztuhlé po těžké práci. Ženy v těchto dnech dávaly své malé děti do sauny, která byla nejhygieničtějším místem na farmě. Nevěsta se musela vysaunovat před tím, než šla k oltáři. Před každým svátečním dnem se saunovalo. Po návratu z lovu byla první věcí sauna. Sauna byla též místem, kde se sušilo maso, slad, konopí a len. Zkrátka, sauna byla součástí každodenního života Finů, přestože samotná koupel byla jen přechod mezi koncem pracovních dní a začátkem dne odpočinku. Dnes už málokdo věří na pozemské démony nebo sílu šarmu svatby skřítků v sauně. Dnes už jsou lidé dostatečně odvážní a saunují se ve všech třech výměnách. Za starých časů tomu bylo tak, že první výměna byla pro muže, druhá pro zbytek národa a třetí pro skřítky. A během třetí výměny nebyla v sauně žádná lidská bytost, jak se říká "ani noha".

 

 

INFRAKABINY.

Jako prostředek rychlého předehřáti těla jsou tato zařízení vhodná hlavně pro fitness centra,relaxační centra a sportovní zařízení, pro přípravu organizmu k sportovním výkonům, cvičení, posilování nebo k prostému odreagování a uvolnění, čímž jsou vhodná i pro domácí využití. Na rozdíl od saun infra kabina využívá k prohřátí organizmu infrazáření. Jako zdroj tepla působí v infra kabině speciální infrazářiče umístěné ve stěně kabiny.

Pro infra kabinu je typická její co nejmenší kubatura, postačující často jen pro jedinou osobu, ale s úpravou i pro více osob. Infra kabinu lze umístit prakticky v každém vhodném prostoru s přípojkou elektrické energie.

Infra kabina může mít vnější obklad ze severského smrku, topolu, hemlocku, cedru nebo z dekorativních materiálů. Vnitřní obklad může být taktéž z uvedených materiálů kromě dekorativních. Interiér infra kabin je z topolu nebo abachi.

 

 

webdnes.cz
©2009, BOBORO